Pasmo literackie na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej, fot. Michał Ramus, www.michalramus.com

26. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywał się w dniach 25 czerwca – 3 lipca pod hasłami diaspory i szabatu. Istotną częścią festiwalu było pasmo literackie przygotowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W jego ramach rozmawialiśmy o inności i wspólnocie w dobie kryzysu migracyjnego, przypomnieliśmy postaci wielkich zapomnianych Polek XX wieku – Stefanii Wilczyńskiej i Zuzanny Ginczanki – zaprezentowaliśmy anglojęzyczną biografię Marka Edelmana i Święto trąbek – błyskotliwy debiut Marty Masady. Na najmłodszych czekał bogaty program warsztatów skierowanych do różnych grup wiekowych.

Program literacki na Festiwalu Kultury Żydowskiej otworzył niedzielny panel dyskusyjny Obcy-Nieobcy z udziałem Jarosława Mikołajewskiego, Łukasza Orbitowskiego i Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Spotkanie prowadzone przez Pawła Smoleńskiego było przyczynkiem do rozmowy o obcości jako problemie społecznym. Jarosław Mikołajewski – pisarz, poeta, publicysta i tłumacz – był również bohaterem poniedziałkowego spotkania, poświęconego jego wstrząsającemu reportażowi z obleganej przez migrantów wysepki na Morzu Śródziemnym.

Opisana w Wielkim przypływie postać Pietro Bartolo, lekarza w szpitalu na Lampedusie, przez którego ręce przeszły dziesiątki tysięcy ludzi uciekających przez nędzą i głodem, stała się punktem wyjścia dla kolejnych spotkań poświęconych cichym bohaterom historii. 29 czerwca odbyła się rozmowa z Magdaleną Kicińską, autorką biografii Stefanii Wilczyńskiej, najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka, a dzień później o świadectwie Marka Edelmana rozmawiali podczas krakowskiej premiery jego nowej biografii Witold Bereś i Krzysztof Burnetko.

1 lipca przebiegł pod znakiem nowych głosów w literaturze polskiej – spotkanie z Martą Masadą poświęcone jej niedawnemu debiutowi poprowadził Edward Pasewicz. Program literacki na Festiwalu Kultury Żydowskiej dopełniły sobotnie spotkania poświęcone Deborze Vogel i Zuzannie Ginczance, dwóm znakomitym poetkom polsko-żydowskim, których na próżno szukać w spisach szkolnych lektur i kanonicznych narracjach o historii polskiej literatury