Miasto Literatury na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Po raz pierwszy w historii dla uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej przygotowano tak szeroki i różnorodny program literackich wydarzeń. Wielbicieli literatury zaprosiliśmy na spotkania z najciekawszymi i najgłośniejszymi polskimi pisarzami na czele z Filipem Springerem, Marcinem Wichą, Wojciechem Bonowiczem i Dominiką Słowik. Najmłodsi wzięli udział w specjalnych zajęciach, a seniorzy w trakcie przygotowanych z myślą o nich warsztatów dowiedzieli się, jak rozpocząć swoją przygodę z pisaniem. Odbył się też specjalny spacer po Kazimierzu, w czasie którego zajrzeliśmy do zakamarków dzielnicy w poszukiwaniu najciekawszych miejsc styku z kulturą literacką. Program spotkań był realizowany we współpracy z Wydawnictwem Literackim, Wydawnictwem Znak, Znak Emotikon, Karakter oraz Willą Decjusza.

W trakcie festiwalu zainaugurowaliśmy także poświęconą Kazimierzowi odsłonę projektu Kody Miasta, prezentując 20 miejsc i postaci związanych z literacką i historyczną tożsamością dzielnicy, takich jak m.in. Rabin Mojżesz Isserles zwany Remu – najsłynniejszy żydowski uczony z Polski, Miriam Akavia – izraelsko-krakowska pisarka, tłumaczka, była przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, czy profesor Julian Aleksandrowicz, lekarz, filozof medycyny, wielki humanista, inspirator i pionier wielu kierunków badawczych.

Przez cały czas trwania Festiwalu na widzów czekała również specjalna czytelnia, którą wypełniło 700 książek przekazanych przez wydawców z całego kraju – partnerów przedsięwzięcia.


Dowiedz się więcej o festiwalu: www.jewishfestival.pl