Rabka Festival

Rabka Festival

W ciągu czterech dni festiwalu literatury dziecięcej Rabka Festival (9–12 lipca) wystąpiło 40 twórców, którzy zrealizowali 12 warsztatów, 6 spotkań autorskich, 6 wystaw, 2 spektakle teatralne, 5 wieczorów wspólnego czytania w Parku Zdrojowym, grę terenową, konferencję popularno-naukową dla dorosłych, czterodniowe warsztaty ilustratorskie dla studentów i wieczorny koncert dla wszystkich: Dużych i Małych. Festiwal odwiedzili koordynatorzy dwóch poważnych festiwali literatury dziecięcej: w Bath (Wielka Brytania) i Lund (Szwecja). Nie była to impreza elitarna, skierowana jedynie do miłośników książek. Wiele wydarzeń odbywało się w otwartej przestrzeni uzdrowiska i każdy przechodzący przez Park Zdrojowy mógł wziąć w nich udział. Na spotkania autorskie, spektakle i warsztaty przychodziły tłumy, kilkaset książek powędrowało do rąk dzieci, a po autografy gości i festiwalowe pieczątki ustawiały się długie kolejki. O to, by książek nie zabrakło i aby były wszędzie dostępne, zatroszczyli się miejscowi księgarze.

Rabkę odwiedzili wybitni artyści z Polski i z zagranicy. Przyjechał światowej sławy ilustrator Roberto Innocenti, który spotkał się z dziećmi oraz poprowadził czterodniowe warsztaty ilustratorskie dla studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Katowic i Wrocławia. Gościem festiwalu był także Józef Wilkoń. Pod jego czujnym okiem grupa dzieci uczyła się, jak namalować niezwykłe zwierzę. Przez cały lipiec czynne były w Rabce duże wystawy dzieł obu twórców. Można było także zobaczyć znakomitą wystawę projektów scenografii teatralnych wieloletniego dyrektora teatru lalek „Rabcio” Jerzego Koleckiego oraz wystawę 400 prac dzieci przysłanych na festiwalowy konkurs „Kto mieszka w książce Marysi?”(prace można podziwiać w Internecie na stronie www.rabkafestival.pl).

Festiwal zorganizowała Agencja Promocyjna OKO we współpracy z Miejska Biblioteką Publiczną, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Instytutu Książki, Ambasady Szwecji, Polskiego Instytutu w Sztokholmie, Goethe-Institut Krakau, Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Wydziału Polonistyki UJ, Wydziału Grafiki ASP Kraków.

Co więcej, Festiwal otrzymał nominację w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015”. Było to jedyne wydarzenie literackie, które znalazło się w finale!