Obrady Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO

20 lutego w Pałacu Wielopolskich odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Honorowej projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił do Rady osoby cieszące się niepodważalnym autorytetem w świecie kultury. Zaproszenia do Rady Honorowej przyjęli wybitni reprezentanci życia literackiego: Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

Kraków to jedno z nielicznych miast w Polsce i w Europie Środkowej o tak wyraźnym, literackim charakterze. Właśnie tu drukowano pierwsze książki po polsku i w innych językach regionu. Cieszę się, że tak znakomici twórcy przyjęli zaproszenie do Rady Honorowej i wspólnie z nami będą pielęgnować literacką tożsamość Krakowa. – Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Uczestnicy spotkania podsumowali rezultaty Programu Miasta Literatury UNESCO w roku 2014 i zastanawiali się, jak zeszłoroczne doświadczenia wpłyną na działania planowane w 2015 roku. Dyskutowano o koncepcji powołania Forum Literatury, sytuacji księgarń i bibliotek miejskich, a także na temat roli i sposobów prezentacji literackich archiwów oraz dokumentów po wybitnych pisarzach. Rada Honorowa Miasta Literatury UNESCO będzie żywym organem konsultacji pomiędzy miastem a reprezentantami środowisk literackich, podejmując w ramach kolejnych spotkań najistotniejsze kwestie dotyczące zachowania i podkreślania dziedzictwa Krakowa jako depozytariusza literatur wielu języków, jak również ważne tematy z życia literackiego miasta.