Nagroda Conrada

Fot. Michał Ramus www.michalramus.com

W 2015 roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Conrada – przeznaczona wyłącznie dla debiutantów, pierwsze takie wyróżnienie na mapie polskich nagród literackich. Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Krakowski festiwal stawia w tym roku na odważnych reportażystów i prozaików. Nagroda Conrada to nowość tegorocznej edycji festiwalu. Trafi w ręce najzdolniejszego twórcy, którego literacki debiut został wydany w 2014 roku. – Monika Jagiełło, „Dziennik Polski”

Zwycięską książką okazała się Alicyjka Liliany Hermetz, przejmująca, wielopoziomowa i różnorodna opowieść o skomplikowanej relacji między matką a córką i trudnym odbudowywaniu własnej tożsamości. Została ona wyłoniona przez festiwalową publiczność i czytelników w internetowym głosowaniu spośród pięciu książek wybranych przez kapitułę konkursu. Nagroda w wysokości 30 000 zł została wręczona na uroczystej gali w ostatni dzień Festiwalu Conrada. Galę uświetnił wykład Jonathana Franzena pt. „Jak pisać?”.

Autorka zwycięskiej powieści jest kulturoznawczynią i teatrolożką. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe „Projektowanie kultury”. Hermetz pracowała również jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka.

Alicyjka z niezwykłą wrażliwością przedstawia meandry rodzinnego mitu – arkadii, do której powraca narratorka, by zmierzyć się z trudnymi uczuciami wobec matki (która wkrótce po ślubie stała się inwalidką – straciła nogę – i jest uzależniona od toksycznej relacji z mężem). Dzięki literackiemu „odegraniu” wspomnień, próbuje też odzyskać utracone relacje, własną tożsamość oraz rozliczyć się z idealnymi obrazami, które przenikają nie tylko do jej życia, ale także oplatają kolejne pokolenia kobiet, wchodzących w role matek i córek.