ICORN

Do grona literackich gości Krakowa dołączyła nowa wybitna postać, Aslı Erdoğan. Turecka pisarka przebywała w polskim Mieście Literatury w ramach stypendium ICORN, międzynarodowej sieci miast oferujących azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka. Erdoğan grozi aresztowanie w Turcji, stąd potrzeba schronienia i odpowiednich warunków do pracy twórczej – pisarce zapewniło je Stowarzyszenie Willa Decjusza. Obecność pisarki ożywiła nasz świat literacki. Odbyło się wiele rozmów i wywiadów z jej udziałem, m.in. w ramach Festiwalu Conrada, na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia i w Dzień Dobry TVN.

Asli Erdogan to już piąty pisarz, który gości w Mieście Literatury UNESCO w ramach tego programu. Erdogan, będąca członkinią międzynarodowego PEN Clubu oraz TYS, zadebiutowała jako pisarka dość późno, po porzuceniu kariery naukowej. – Marta Anna Zabłocka, „Gazeta Wyborcza”

Twórczość pisarska Erdoğan, nieznana w Polsce i zakazana w Turcji, była wielokrotnie nagradzana. Wielkim uznaniem cieszy się jej praca dziennikarska, której towarzyszą liczne kontrowersje polityczne. Stypendystka ICORN opublikowała ponad dwieście artykułów (wiele z nich jest poświęconych krytyce polityków i władz), zarówno w pismach tureckich, jak i międzynarodowych. Teksty Erdoğan były tłumaczone na wiele języków, w tym na francuski, duński, angielski, szwedzki, norweski, bośniacki, niemiecki i bułgarski. Fragmenty prozy Erdoğan wystawiano na scenie w Mediolanie i prezentowane w teatrze, a jedno z jej opowiadań doczekało się nawet adaptacji filmowej we Francji. O klasie pisarki świadczy z pewnością fakt, że czasopismo Lire umieściło ją na liście „50 pisarzy przyszłości”, uznając jej twórczość za współczesną klasykę.

Od przystąpienia Krakowa do ICORN w 2011 roku, gośćmi naszego miasta w Willi Decjusza byli jak dotąd: deportowana z Norwegii Osetynka Maria Amelie, egipski bloger Kareem Amer, w 2013 roku prześladowany pisarz i wydawca z Iranu Mostafa Zamani, a w 2014 Lawon Barszczeuski, białoruski pisarz, tłumacz i działacz na rzecz praw człowieka.


Dowiedz się więcej: www.icorn.org