Konferencje zagraniczne

International Literature Showcase w Norwich, Mieście Literatury UNESCO

W dniach 18–21 marca przedstawiciele Krakowa Miasta Literatury UNESCO uczestniczyli w International Literature Showcase w Norwich. Brało w nim udział 54 reprezentantów środowisk literackich z ponad 20 krajów. W ramach wymiany doświadczeń podzieliliśmy się innowacyjnymi pomysłami na promocję literatury i czytelnictwa. Wydarzenie zorganizowały Writers’ Centre Norwich oraz British Council, wspierane przez Arts Council England.

Kraków na międzynarodowym festiwalu literackim City2Cities

W dniach 15–16 maja w Utrechcie odbył się Międzynarodowy Festiwal Literacki City2Cities. Gwiazdami tegorocznej edycji byli Michel Houellebecq, Nick Cave, oraz dwa wybrane miasta-goście specjalni: Kraków i Paryż. Na dwóch wieczorach festiwalu, odbywających się w zabytkowym budynku poczty w Utrechcie, zaprezentowano licznych autorów lokalnych i międzynarodowych. Z czytelnikami spotkali się m.in. Olga Tokarczuk, Sławomir Shuty, Karol Lesman i Jo Govaerts. Goście przedstawili przemyślenia dotyczące swojej pracy oraz kulturalnego życia Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Wyświetlono również film wyprodukowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe „Widok Krakowa”, w którym po literackim mieście oprowadza widzów Adam Zagajewski.

Coroczne Spotkanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

W dniach 25–28 maja 2015 r. w Kanazawie, Mieście Rzemiosła i Sztuki Ludowej UNESCO (tytuł uzyskany w 2009 r.) w Japonii, odbyło się 9. Coroczne Spotkanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN). Kraków aktywnie uczestniczył w spotkaniu, także dlatego, że podczas poprzedniego spotkania w 2014 r. został nominowany do reprezentowania Miast Literatury w Grupie Sterującej utworzonej w celu zapewnienia strategicznej i wydajnej komunikacji pomiędzy UNESCO a szybko rozrastającą się siecią. Podczas spotkania reprezentanci Krakowa przedstawili kluczowe inicjatywy i działania miejskie z zeszłego roku, włącznie z dwoma festiwalami literackimi, projektami „Kody Miasta” i „Czytaj KRK!”, oraz m.in. akcje wspierania lokalnych bibliotek i niezależnych księgarń.

Tel Aviv Innovation Festival

W dniach 7-8 września w Tel Awiwie byliśmy obecni na organizowanym już po raz szósty szczycie Miast Kreatywnych UNESCO. Hasłem tegorocznej odsłony wydarzenia było „Cracking the Innovation Code”. UNESCO Cities Summit jest elementem programu DLD Tel Aviv Innovation Festival, największego w Izraelu wydarzenia poświęconego innowacjom, nowym technologiom w kulturze. Biorą w nim co roku udział liderzy z czołowych firm, takich jak Intel, Google, Microsoft, Amazon czy Facebook.