Konkurs na Czytelnika Roku

Krakowskie biblioteki w sezonie 2014/2015 znowu stały się przestrzenią twórczej rywalizacji – przez cały rok trwał Konkurs na Czytelnika Roku. Jego organizatorami i pomysłodawcami są Urząd Miasta Krakowa, cztery miejskie biblioteki publiczne Krakowa (Krowoderska, Nowohucka, Podgórska i Śródmiejska) oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Miasta Literatury UNESCO. W konkursie „Czytelnik Roku 2014/2015” zwycięzcami w trzech kategoriach wiekowych zostali: Aleksandra Baran (do lat 9) i Wiktoria Bugaj z Nowohuckiej Biblioteki Publicznej (10–15 lat) oraz Krzysztof Pabiś z Krakowskiej Biblioteki Publicznej (powyżej 15 lat). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę 16 maja w ICE Kraków.

Uwielbiają buszować między regałami krakowskich bibliotek i nie mają sobie równych w ilości pochłanianej literatury. – Urszula Wolak, „Dziennik Polski”

Konkurs ma charakter otwarty, a uczestniczyć w nim mogą wszyscy użytkownicy miejskich bibliotek publicznych Krakowa. Dzięki zaangażowaniu pracowników filii bibliotecznych konkurs cieszy się wielkim powodzeniem – w szranki o tytuł Czytelnika Roku w sezonie 2014/2015 stanęło kilkuset krakowian. Byli wśród nich tacy, dla których pożyczone książki były pierwszymi samodzielnie przeczytanymi w życiu, ale też starsi oraz znacznie starsi – niemal stuletni.