Tegoroczna, piąta edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Piesek przydrożny” w dniach 9-12 czerwca. Poruszano tematy podróży, migracji czy włóczęgi – są to bowiem doświadczenia bardzo bliskie człowiekowi w XXI wieku.
Zaproszeni goście czytali wiersze, w których na różne sposoby mierzyli się z „poznawaniem swojej ziemi”. Rozmawiano także o poetyckich podróżach, o poszukiwaniu i rozproszeniu tożsamości, o włóczeniu się w przestrzeni realnej i w przestrzeniach języka, o doświadczeniu migracji. Trzy debaty z udziałem myślicieli, pisarzy i artystów poświęcone były różnym wymiarom wędrowania i przydrożności, począwszy od globalnej migracji, przez podróż jako praktykę twórczą, po przekład, który jest przestrzenią wędrówki dzieł, słów i idei. Podczas wieczorów poetyckich można było posłuchać rozmaitości głosów poetów z Belgii (Stefan Hertmans), RPA i Francji (Breyten Breytenbach), Sri Lanki i Kanady (Michael Ondaatje), Syrii i Francji (Adonis), Libii i Norwegii (Ashur Etwebi), Rosji (Olga Siedakowa) oraz Polski. Spotkania indywidualne były kolejną okazją do posłuchania wierszy naszych gości i rozmowy o ich doświadczeniu przestrzeni świata i języka. Trzy spotkania z polskimi poetami skupiły się wokół poetyckich podróży (Agnieszka Mirahina, Michał Książek, Tadeusz Pióro, Przemysław Owczarek), nowych głosów w polskiej poezji (Barbara Klicka, Aldona Kopkiewicz, Piotr Przybyła, Kacper Bartczak) oraz poetyckiego napięcia między słowami a momentem ciszy (Piotr Matywiecki, Joanna Roszak, Julia Szychowiak, Jerzy Kronhold).
Ponadto odbyło się wiele imprez towarzyszących, takich jak koncert Stanisława Soyki & Cracow Singers Shakespeare a capella, projekcja filmu Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego, premiera filmu o Wisławie Szymborskiej Napisane życie i koncert Jazzformance. W Muzeum Historii Fotografii odbył się wernisaż wystawy pochodzącej ze zbiorów warszawskiego Muzeum Literatury – Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem, poświęconej twórczości poetki. W Operze Krakowskiej odbyła się także Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Tradycją stało się już wydawanie podczas Festiwalu Miłosza tomików poetyckich z wierszami niepublikowanymi dotychczas w języku polskim, a przełożonymi przez wybitnych tłumaczy. Nie inaczej było i w tym roku, bowiem owocem współpracy organizatorów Festiwalu i wydawnictw Znak, Marginesy, Instytut Mikołowski, Anagram oraz Kolegium Europy Wschodniej jest aż 6 książek, dzięki którym nieznana dotąd poezja na stałe może zagościć w polskim życiu literackim. Wydane w 2016 roku tytuły to: Adonis, Witając wiatr i drzewa, Ashur Etwebi, Znikające łodzie (wybór wierszy), Breyten Breytenbach, Refren podróżny. Wiersze wybrane Michael Ondaatje, Zbieracz cynamonu, Olga Siedakowa, Anioł Reims i inne wiersze, Stefan Hertmans, Krajobraz według Carpaccia.
Już 9 czerwca Kraków stanie się miejscem kolejnego wyjątkowego spotkania z poezją. Od pięciu lat Festiwal Miłosza gości wybitne postaci światowej i rodzimej literatury, stawiając pytanie o miejsce światowej poezji we współczesnym świecie. Jest też cenioną płaszczyzną wymiany kulturowych doświadczeń.
Miasto Kobiet
Z okazji 5. Festiwalu Miłosza ukazał się również polsko-angielski Almanach, który jest rozpoznawalnym już, swoistym przewodnikiem po wydarzeniach związanych z tym wyjątkowym świętem poezji. Oprócz znakomitych esejów wprowadzających do festiwalowych spotkań i debat, zawiera on także wiersze zaproszonych poetów i poetek. Książka ta stała się zatem nie tylko przewodniczką przydatną w wędrówce przez festiwalowe wydarzenia, ale i podręczną antologią poetycką, po którą sięga się przez cały rok.
Podsumowując festiwal w liczbach, możemy pochwalić się, że spotkaliśmy się z prawie 60 gośćmi, było z nami blisko 2500 osób, wydaliśmy wspólnie z wydawnictwami 6 tomików poezji, w programie znalazło się ponad 40 wydarzeń: jedna gala, dwa koncerty i całe mnóstwo przeczytanych wierszy. Organizatorami Festiwalu Miłosza są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.
Czytaj więcej na www.miloszfestival.pl