Program wsparcia dla debiutów

fot. Katarzyna Królikowska / Cheder

W roku 2016 kontynuowaliśmy program wsparcia dla debiutów, poświęcając szczególną uwagę debiutantom i wspierając ich pierwsze starania o sukces na rynku literackim. Przygotowaliśmy przede wszystkim dwie inicjatywy, z których każda koncentruje się na innym aspekcie funkcjonowania debiutów w Polsce.

Wręczone po raz drugi wyróżnienie ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka edytorskiego. Jednocześnie ustanowienie Nagrody Conrada pozwala Krakowowi urzeczywistniać kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO.

Culture.pl

Nagroda Conrada, czyli ogólnopolskie wyróżnienie dla debiutantów, jest wyjątkowym zjawiskiem, a dotychczas była brakującym ogniwem na mapie polskich laurów literackich. Nagroda w wysokości 30 000 zł została przyznana po raz drugi podczas Festiwalu Conrada. laureat wyłaniany jest nie przez jury, lecz przez samą publiczność Festiwalu. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Fundatorem nagrody jest Miasto Kraków, a partnerami: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zwycięzcą drugiej edycji Nagrody Conrada została Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem. Urodzona w 1978 roku Ukrainka z polskimi korzeniami, zamieszkała od lat w Krakowie. Dziennikarka i tłumaczka. Znawczyni historii Lwowa, autorka albumu Przedwojenny Lwów. Najpiękniejsze fotografie (2013).

Drugim elementem programu jest Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Kurs odbywa się już po raz drugi pod marką Miasta Literatury UNESCO i jest systematycznie rozwijanym projektem edukacji literackiej. Podczas gdy pierwsza edycja dotyczyła uniwersalnych wskazówek i umiejętności konstruowania ciekawego tekstu literackiego, druga edycja została już sprofilowana pod szczególny gatunek – kryminał.

Pierwszym etapem była w tym roku rekrutacja, podczas której, na podstawie przesłanych wcześniej próbek tekstu, wybrano najbardziej utalentowanych uczestników. Zajęcia, trwające od września 2016 roku do stycznia 2017 roku, były różnorodne i pełne rozmaitych zadań warsztatowych. Dwunastu uczestników od jesieni spotykało się z wybitnymi pisarzami, ekspertami od prawa, budowania wizerunku, tworzenia portretów psychologicznych przestępców, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego.

Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na warsztaty pisania związane z projektem „O_KAZ Literatura o Kazimierzu”. 20 listopada pierwszą część cyklu poprowadzi Dominika Słowik, młoda pisarka z dużym doświadczeniem i pisarską wiedzą. Podczas warsztatów uczestnicy będą próbowali portretować Kazimierz – najsłynniejszą krakowską dzielnicę.

news.o.pl

Wykłady przeprowadzili m.in. królowa polskiego kryminału, czyli Katarzyna Bonda, autor popularnych kryminałów Mariusz Czubaj, a oprócz nich czołowi specjaliści z branży jak Filip Modrzejewski czy Magda Dębowska, redaktorzy największych polskich wydawnictw. Łącznie spędzono blisko 100 godzin pracy warsztatowej pod okiem najlepszych – tak wygląda program kursu będącego autorską koncepcją Karoliny Macios i Magdaleny Zielińskiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, pod koniec zajęć zostanie stworzona antologia tekstów napisanych przez wszystkich uczestników kursu, a następnie rozesłana do wydawnictw w całej Polsce. Działanie to umożliwia zdolnym pisarzom przed debiutem bardziej dynamiczne wejście na rynek wydawniczy, czego najlepszym przykładem jest absolwent ubiegłorocznej edycji, Ahsan Ridha Hassan, który na początku 2017 roku wydaje swoją trzecią powieść.


Czytaj więcej na www.pisz.miastoliteratury.pl