Światowy Dzień Książki 2016

Krakowski Kiermasz Książki, fot. Inga Szeliga

W dniach 23-24 kwietnia odbyły się obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz 15. odsłona Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Pomysł akcji pochodzi z Hiszpanii, skąd został przeniesiony do naszego regionu w 2002 roku z inicjatywy marszałka województwa małopolskiego. W kraju Cervantesa od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a ulice wielu hiszpańskich miast zamieniają się w wielki targ książki pod gołym niebem. W tym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe – koordynator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – dołączyło do grona organizatorów akcji „Książka i Róża” i wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie zaplanowało szereg weekendowych atrakcji. Były to między innymi:

  • Kameralny Kiermasz Książki Używanej

23 i 24 kwietnia na placu św. Marii Magdaleny rozstawiono stoiska, na których krakowscy antykwariusze zaprezentowali swoje zbiory. Za niewielkie pieniądze można było nabyć klasykę światowej literatury, beletrystyki, literatury historycznej i popularnonaukowej, komiksy i książki w języku angielskim. Liczni krakowscy antykwariusze i bukiniści, m.in. Księgarnia historyczna Szafa Pełna Książek, FanKomiks, Massolit Books i antykwariat 9wrota oraz Abecadło, a na stoisku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie za grosze można było zdobyć książki wycofane ze zbiorów. Kiermasz uzupełniły stoiska kwiaciarek z różami; można było napić się kawy, zjeść lody i przekąsić pieczone kasztany, oraz wstąpić do pobliskiej Księgarni Bona na pyszne magdalenki – najbardziej literackie ciastka świata. Do każdej zakupionej na kiermaszu książki tatuaż wodny z różą otrzymywano w prezencie.

  • TLDRxP – Ruch oporu przeciwko nieczytaniu!

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) Kraków Miasto Literatury UNESCO zainicjował ruch oporu przeciwko nieczytaniu, pod hasłem „This Literature Deserves Reading” (#TLDRxP).  Efektem był ponad milionowy zasięg nowego hasztaga, już po dwóch dniach od jego inauguracji i ponad tysiąc spontanicznych wpisów czytelników z całej Polski i ze świata.

Celem akcji było rozpropagowanie hasztaga, przy pomocy którego miłośnicy czytania na całym świecie mogą wyrazić swoje poparcie i rekomendować innym wartościowe książki. Ale pomysłodawcom przedsięwzięcia chodziło również o walkę z modą na nieczytanie, którą wyraża oryginalne znaczenie akronimu TLDR: „Too long, didn’t read”.

Już pierwszego dnia akcji nowy hasztag dotarł prawie do miliona osób za pomocą mediów społecznościowych (dane za Brand24). Akcję wsparli najwięksi wydawcy w kraju, dziennikarze, autorzy, ludzie kultury i sztuki, popularne serwisy internetowe, a także szerokie grono przyjaciół i partnerów. Są wśród nich m.in. Krystyna Janda, Łona, Michał Nogaś, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Dawid Podsiadło, Filip Springer, Marcin Wicha, a także Instytut Książki, Tygodnik Powszechny, Dwutygodnik, TOK FM, Gazeta.pl, Nagłówki nie do ogarnięcia, ASZ Dziennik, CD Projekt, Allegro czy Woblink.

Cała akcja była utrzymana w konwencji tajnego ruchu oporu, dlatego większość partnerów w swoich wpisach nie podawała adresu strony www akcji. Internauci, którzy szukali znaczenia frazy TLDRxP w wyszukiwarce, trafiali na reklamę witryny i w ten sposób dowiadywali się o niej. Kampania adwords skierowana była również do internautów z całego świata, którzy nie wiedzieli o akcji, ale szukali fraz: TLDR i TL;DR.

„TLDRxP” pełniło w kampanii również funkcję kodu na zakupy w internetowych księgarniach największych polskich wydawców, którzy na potrzeby akcji zaoferowali specjalne rabaty.

Więcej na www.tldrxp.org

  • Weekend rozpoczynający Festiwal Niezależnych Księgarń

W De Revolutionibus. Books&Cafe w ramach festiwalu odbyły się warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wykład prof. Jerzego Stelmacha. Z kolei w księgarni Bona odbyło się spotkanie inaugurujące Dyskusyjne Kluby Czytelnicze Fundacji Poemat. Swoją inaugurację miał też projekt „Krakowskie księgarnie na medal” Fundacji Miasto Literatury, w ramach którego w wybranych księgarniach przez kilka godzin za ladą stanęły znane osoby: zachęcały do zakupów, polecały swoje ulubione książki i pomagały wybrać najciekawsze pozycje.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zorganizowała spotkanie z Anną Dziewit-Meller, literacką grę miejską „W poszukiwaniu smoczej legendy”, a także warsztaty dla dzieci „Czy Gwiezdne Wojny to tylko film”? W bibliotece odbyła się też specjalna odsłona akcji wymiany książek Drugie Życie Książki. Na krakowskie Planty wyruszyły zaś dwa rowery lotnej czytelni, by spotkać się z czytelnikami.

 

  • Come party with the writers

W Pauzie In Garden 23 kwietnia odbyło się otwarte spotkanie o pisaniu. Uczestników łączyło jedno – pasja do literatury i twórczego pisania. Maria Kula, redaktorka i organizatorka kursów i warsztatów pisania, zaprosiła na spotkanie takimi słowami: „Wyobraź sobie ciepły wiosenny wieczór. W Krakowie. Kawiarnia z pufami, wysokim sufitem i białym barem powoli się zapełnia. Wśród gości są bardzo różne osoby, ale łączy je jedno: chcą pisać. Chciałaby pisać. Pisanie jest dla nich ważne, interesujące”.

W programie spotkania znalazły się m.in. fragmenty powieści czytane przez uczestniczki Szkoły Pisania Powieści, inspirujące opowieści pisarek, rozmowa z redaktorem z Wydawnictwa Literackiego, zabawa w szukanie własnych historii, a przede wszystkim długie rozmowy o pisaniu.