Literatura po krakowsku

fot. Inga Szeliga

Kraków, dnia 31.01.2017

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Ubiegły rok pokazał, że literatura – jeden z najważniejszych aspektów tożsamości naszego miasta – jest również nieodłączną częścią życia dzisiejszego Krakowa, niewyczerpanym źródłem inspiracji i katalizatorem dla budowania społecznych więzi – tworzenia otwartej na świat wspólnoty.

Działania podejmowane od wielu lat przez Miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przynoszą wymierne skutki. W minionym roku przyjęliśmy pierwszą w kraju miejską strategię promocji czytelnictwa i integracji środowisk literackich, uruchomiliśmy pionierskie programy wsparcia dla początkujących pisarzy oraz rozwoju życia kulturalnego w księgarniach. Bardzo ważnym wydarzeniem było też skonsolidowanie pracy miejskich bibliotek i powołanie – z nowym rokiem – nowoczesnej instytucji pod nazwą Biblioteka Kraków. Dzięki współpracy z wydawcami, kilkanaście szeroko komentowanych publikacji ukazało się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Znakomicie rozwijają się również literackie festiwale Conrada i Miłosza, bijąc, z roku na rok, rekordy popularności, jak też działania włączające nowe technologie do promocji czytelnictwa – m.in akcja Czytaj PL!, która w ubiegłym roku objęła aż 16 polskich miast.

Z roku na rok pod parasolem programu Miasto Literatury UNESCO powstaje gęsta sieć współpracy obejmująca twórców i czytelników, organizacje pozarządowe i podmioty tworzące lokalny rynek książki. Rodzą się również przedsięwzięcia, dzięki którym Kraków widoczny jest w krajowej i międzynarodowej debacie publicznej jako miasto świadome wartości swobody twórczej, pluralizmu i wolności słowa. Od 2009 roku w ramach Sieci Miast Pisarzy Uchodźców ICORN udzielamy schronienia prześladowanym pisarzom. Stale współpracujemy z wiodącymi organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami: stowarzyszeniem Willa Decjusza, Fundacją Tygodnika Powszechnego, Fundacją Miasto Literatury czy Fundacją Burza Mózgów – i wspólnie z nimi tworzymy całoroczną ofertę literacką.

Kraków Miasto Literatury UNESCO to program od początku uspołeczniony, zbudowany na bogactwie i różnorodności niemożliwych tutaj do wyliczenia oddolnych inicjatyw, których przegląd zawarto w niniejszym katalogu, a których autorom chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować. Przedsięwzięcia te wspólnie składają się na coraz mocniejszą markę literackiego Krakowa i mam nadzieję, że nadal będą się wspaniale rozwijać. Wierzę, że rok 2017, przebiegający pod duchowym patronatem jednego z najbardziej znanych pisarzy związanych z Krakowem – Josepha Conrada – przyniesie nam wszystkim jeszcze więcej okazji do radości i satysfakcji.

Bądźcie Państwo z nami!

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa