Intensywność życia literackiego

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Rok 2017 był pod wieloma względami przełomowy, jeżeli chodzi o wielość inicjatyw czytelniczych i intensywność życia literackiego w Krakowie. Ważne i doniosłe konteksty Roku Josepha Conrada, 110-lecia śmierci Stanisława Wyspiańskiego i 100-lecia Awangardy w Polsce stworzyły ramy dla działań podejmowanych przez różne podmioty i środowiska.

Podczas kolejnej, 9. już edycji Festiwalu Conrada, przebiegającej pod hasłem przewodnim był „Niepokój”, wspólnie z wybitnymi pisarzami i pisarkami z całego świata rozmawialiśmy o najbardziej aktualnych problemach współczesności. Rekordowa frekwencja na festiwalu w połączeniu z odbywającymi się równolegle Międzynarodowymi Targami Książki sprawiła, że w październiku, tradycyjnie już, literatura niemal całkowicie zdominowała życie kulturalne Krakowa.

Sukces odniosły również inne wydarzenia wpisane w program Kraków Miasto Literatury UNESCO – m.in.: Festiwal Miłosza, Festiwal Literatury dla Dzieci, festiwal reportażu Non-fiction,  Krakowski Festiwal Komiksu, czy też  takie wydarzenia jak Noc Poezji oraz  pasmo literackie na Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Konsekwentnie rozwijany program wsparcia debiutów literackich zaowocował bogatą ofertą kursów i warsztatów kreatywnego pisania i kolejnym znakomitym debiutem uhonorowanym Nagrodą Conrada. Dzięki innowacyjnej w skali kraju strategii wspierania branży wydawniczo-księgarskiej,
pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO, ukazały się nowe, ważne tytuły, kontynuowany był cykl plenerowych kiermaszów angażujących krakowskich antykwariuszy i bukinistów, a także zorganizowany został po raz pierwszy plebiscyt na księgarnie roku.

Bardzo ważnym wydarzeniem roku 2017 było też zainicjowanie wieloletniego programu kulturalno-edukacyjnego związanego z postacią Stanisława Lema i rozpoczęcie procesu budowy Centrum Literatury i Języka „Planeta” Lem – inwestycji, dzięki której zyskamy kolejny nowoczesny  obiekt na miarę ambicji naszego miasta.

Byłoby rzeczą niemożliwą ujęcie w tym krótkim wstępie całej różnorodności działań, które składają się na nasz literacki program,  dlatego gorąco polecam Państwu lekturę niniejszego raportu. Jestem przekonany, że warto zapoznać się szczegółowo z działaniami podejmowanymi na niniejszym polu przez KBF i uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się literackim życiu Krakowa.

Życzę przyjemnej lektury!

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa