Cykl literackich spacerów, które organizowane są od 2014 roku, to wyjątkowa okazja do bliższego poznania krakowskich autorów oraz książkowych odniesień, anegdot i biograficznych ciekawostek związanych z miejscami, które mijamy na co dzień. Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny, może się na nie zapisać każdy – wystarczy wysłać zgłoszenie drogą mailową. Literackie spacery są nie tylko swoistym „czytaniem miasta” i przeżywaniem literatury w otaczającej nas na co dzień przestrzeni, ale także szansą na spotkanie osób bliskich pisarzom.
Spacery literackie organizowane co najmniej raz w miesiącu to możliwość dokładnego poznania literackiej mapy miasta. Dwie krakowskie przewodniczki – Agnieszka Pudełko i Łucja Malec-Kornajew – oraz autorzy tacy, jak Łukasz Orbitowski, Andrzej Franaszek, Jacek Olczyk, Wojciech Orliński czy Grzegorz Jankowicz przez cały rok zabierali ciekawskich tam, gdzie w Krakowie powstawała i żyje literatura.
W tym roku spacery zainaugurował dr Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego, który oprowadził uczestników po krakowskich antykwariatach. Kolejne spacery literackie podążały szlakami: Stanisława Wyspiańskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema, Josepha Conrada, Awangardy Krakowskiej, piosenki poetyckiej, literatury dziecięcej i literackiej Nowej Huty. W ramach Roku Conrada odbyło się też kilkanaście spacerów dla nauczycieli i uczniów, które poświęcono Josephowi Conradowi.