Warsztaty Kreatywnego Pisania

Warsztaty kryminalne, fot. Inga Szeliga

Programowi Kursu Kreatywnego Pisania od początku tego roku towarzyszyły comiesięczne weekendowe warsztaty pisania – jedno- bądź dwudniowe spotkania z pisarzami, redaktorami, dziennikarzami i krytykami, którzy w intensywnym, weekendowym programie opowiadali o sposobach konstrukcji tekstu literackiego oraz tajnikach branży. Wśród prowadzących znaleźli się m.in. Max Cegielski, dziennikarz i podróżnik, który pracował wspólnie z dwanaściorgiem uczestników nad ich krótkimi reportażami; pisarka Sylwia Chutnik, która opowiedziała o sztuce pisania felietonu, a także Jakub Żulczyk, który podzielił się z grupą swoją wiedzą o storytellingu. W ciągu roku odbyły się również dwa intensywne bloki zajęć pisarskich w ramach obchodów Roku Conrada – reportersko-podróżnicze z Marcinem Kąckim i Dariuszem Rosiakiem oraz kryminalne z Mariuszem Czubajem i Filipem Modrzejewskim. Z kolei warsztat dla blogerów i krytyków literackich prowadzony przez Paulinę Małochleb i Marcina Wilka stał się częścią programu Festiwalu Conrada.

Oprócz warsztatów pisarskich młodzi twórcy mieli także możliwość uczestniczenia w szeregu spotkań otwartych – również dedykowanych pisarskim talentom. Cykl „Spotkania z redaktorami”, czyli czterech rozmów z redaktorami nabywającymi nową prozę w czołowych wydawnictwach w Polsce, umożliwił pisarzom dowiedzenie się o funkcjonowaniu branży, a także osobiste poznanie osób, które współdecydują o losach debiutantów. O tym, jak przebiega współpraca między redaktorem książki a jej autorem opowiedzieli m.in. Agata Pieniążek z wydawnictwa Znak, Marcin Baniak z wydawnictwa Dwie Siostry oraz Julianna Jonek z wydawnictwa Dowody na Istnienie.

W kwietniu odbyło się również wyjątkowe spotkanie z dziennikarzami „Dużego Formatu”, którzy po raz drugi przygotowali intensywny, dwudniowy kurs. Tajniki pracy reportera zdradzili doświadczeni i nagradzani reporterzy: Konrad Oprzędek, Anna Śmigulec i Renata Radłowska. Kurs zawierał sześć bloków tematycznych, podczas których każdy z kursantów miał szansę poznać tajniki warsztatu, analizował teksty, a także pisał swoje fragmenty pod okiem prowadzących.

W ciągu roku odbyły się również: warsztaty pisania z Jerzym Franczakiem, warsztaty z Michałem Cetnarowskim, spotkanie z Łukaszem Orbitowskim w ramach cyklu „Jak zaczynałem?”, czyli rozmów ze znanymi i cenionymi pisarzami, którzy opowiadają o początkach swojej pisarskiej kariery, a także wieczór literacki „Gra o tom”, podczas którego publiczność miała możliwość napisania krótkiego tekstu literackiego i wygrania książek.

Patronatem Kursu Kreatywnego Pisania objęliśmy także „Otwarte wydarzenie o pisaniu”, które poprowadziła Maria Kula – redaktorka prowadząca Szkołę Pisania Powieści. W ramach wydarzenia odbyło się spotkanie m.in. z Joanną Nałęcz, Aleksandrą Zielińską czy Ahsanem Ridhą Hassanem, absolwentem pierwszej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, który ma na swoim koncie już kilka publikacji książkowych. Krakowskie Biuro Festiwalowe było współorganizatorem spotkania.