Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Festiwal Literatury dla Dzieci (8-12 czerwca w Krakowie) to największa europejska impreza poświęcona wyłącznie literaturze dla najmłodszych. W 2016 roku odbyła się jego trzecia edycja. Festiwal ponownie odwiedził cztery polskie miasta, w tym Kraków. W blisko 150 wydarzeniach wzięło udział łącznie ponad osiem tysięcy dzieci.

Festiwal rozpoczął się 10 maja w Gdańsku, później odwiedził Warszawę (18-22 maja) i Wrocław (31 maja – 5 czerwca), a zakończył się 12 czerwca w Krakowie. Gośćmi Festiwalu Literatury dla Dzieci byli między innymi Eve Ainsworth, Oscar Brenifier, Brandon Mull, Martin Widmark, a także rodzimi pisarze na czele z Pawłem Beręsewiczem, Ewą Chotomską, Barbarą Gawryluk, Grzegorzem Kasdepke, Rafałem Kosikiem, Andrzejem Maleszką, Jarosławem Mikołajewskim i Wojciechem Widłakiem. Warsztaty plastyczne poprowadzili między innymi Jan Bajtlik, Dominik Cymer, Agata Królak, Grażka Lange, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Tomasz Samojlik i Piotr Socha.

Jak kształtować czytelnicze zwyczaje najmłodszych, pielęgnować literackie nawyki i inspirować dzieci do sięgania po kolejne książkowe tytuły i nowych autorów? Wiedzą to organizatorzy 3. edycji  zdobywającego coraz większą popularność Festiwalu Literatury dla Dzieci, który od 10 maja do 12 czerwca 2016 odbywać  się będzie w czterech polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Anna Legierska, Culture.pl

Motywem przewodnim tegorocznych „czytanek przed zachodem słońca” było hasło zagubione-znalezione, w myśl którego dzieci zostały skonfrontowane z przeszłością: poznawały zapomniane zawody i umiejętności, zwiedzały muzea oraz pracownie rzemieślnicze i przy okazji słuchały najlepszej literatury w interpretacji znanych osobistości na czele z prezydentami festiwalowych miast. Wśród czytających znaleźli się także m.in. Artur Barciś, Maciej Damięcki, Mateusz Kusznierewicz, Robert Makłowicz i Agata Passent.

Festiwalowi towarzyszyły również wystawy. Jubileuszowa ekspozycja poświęcona Bohdanowi Butence Butenko Pinxit odwiedziła wszystkie cztery festiwalowe miasta. Ponadto w Warszawie można było obejrzeć prace Ainy Bestard, we Wrocławiu wystawę najpiękniejszych ilustracji z książek dziecięcych ostatnich 50 lat, a w Krakowie – między innymi – przegląd współczesnej litewskiej ilustracji dla dzieci. W programie festiwalu znalazły się również liczne spektakle teatralne.

Głosy czytelników zadecydowały, że tytuł Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2015 otrzymało Sto nóg stonogi Fruzi Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry).

Krakowska odsłona festiwalu ponowie towarzyszyła Festiwalowi Miłosza.

Czytaj więcej tutaj.