20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Targi Książki w Krakowie, fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbyły się w dniach 27-30 października, były słowa wybitnego izraelskiego pisarza Etgara Kereta – „Żeby czytać, trzeba być otwartym”. Tym razem tradycyjna formuła oznajmiająca początek święta literatury zabrzmiała po hebrajsku, jako że Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki był Izrael.

Krakowskim Targom Książki od siedmiu lat towarzyszy Festiwal Conrada, spotkania odbywają się więc także w różnych punktach miasta. Targi i Festiwal są prawdziwym świętem książek, ogarniającym cały Kraków. W tym przypadku liczy się także ilość. O randze wydarzenia świadczą naturalnie nazwiska zaproszonych gości, czyli nade wszystko autorów, choć przybywa do Krakowa również liczna reprezentacja „branży” (księgarze, bibliotekarze, wydawcy, dziennikarze). Od 2014 roku KTK mają oficjalnie międzynarodowy charakter, zapraszają bowiem gościa honorowego. W tym roku jest nim Izrael.

Barbara Marcinik, Polskie Radio

Ważną częścią inauguracji tegorocznej edycji było ogłoszenie tytułów ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wyróżnienie przyznawane jest od 2011 roku i otrzymują je osoby wspierające ideę targów oraz promujące czytelnictwo.

Polską scenę literacką reprezentowali m.in. Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike, i Filip Springer, autor książek: Miasto Archipelag, Źle urodzone, Zaczyn. Swoją szczególną więź z krakowskimi targami po raz kolejny podkreślali prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski. Spotkanie z trzema wybitnymi językoznawcami odbyło się z okazji premiery ich książki Trzy po 33.

Pierwszego dnia targów podczas uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego poznaliśmy laureata 19. edycji konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. W tym roku zgłoszono do niego 42 książki. Spośród dziesięciu publikacji zakwalifikowanych do finału, zwycięzcę wybrało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego, w którym zasiadali także profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka oraz Jerzy Wyrozumski. Decyzją jury nagrodę o wartości 30 tysięcy złotych – ufundowaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz spółkę Targi w Krakowie – otrzymała Anna Machcewicz za książkę Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980.  Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie po raz kolejny odbyły się równolegle z Festiwalem Conrada, który jest ich strategicznym partnerem.

W świecie literatury czas biegnie szybciej – takie wrażenie mogli odnieść wszyscy uczestnicy zakończonej już 20. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Święto literatury obfitowało w liczne atrakcje i spotkania z najlepszymi autorami. Klimat minionych 4 dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków najlepiej oddają słowa Michaela Cunninghama, jednego z najpopularniejszych aktualnie światowych pisarzy – Ludzie ciągle powtarzają, że książka umiera. A ja tymczasem siedzę pośrodku pięknego obiektu, pełnego pasjonatów literatury. Widzę ogromną ilość ludzi kupujących i czytających książki! To, co tutaj obserwuję, dodaje mi nadziei i napełnia mnie optymizmem.

Aneta Żurek, Gazeta Krakowska

Czytaj więcej na www.ksiazka.krakow.pl