Copernicus Festival

fot. Krzysztof Kalinowski

Czym jest piękno? Co decyduje o tym, że jedne rzeczy wydają nam się piękne, a inne odrażające? I dlaczego tak często różnimy się w naszych opiniach?

Tegoroczna edycja Copernicus Festival (17-22 maja) obracała się wokół tych właśnie pytań. Jak co roku, zaproszeni goście reprezentowali najrozmaitsze dyscypliny nauki i obszary sztuki – od neurobiologii i fizyki, przez filozofię, aż po rzeźbę i literaturę. Próba rozwiązania zagadki piękna, jak chyba żadnego innego pojęcia w historii ludzkości, pokazuje bowiem, że nauka i humanistyka są sobie niezwykle potrzebne.

Kluczową rolę w tych intelektualnych zmaganiach odgrywała literatura, która posiada niezwykłą moc tworzenia opowieści porządkujących naszą wiedzę o świecie. W tym roku literaturę reprezentowali: John Banville – irlandzki prozaik, jeden z najoryginalniejszych współczesnych pisarzy europejskich, który w swoich książkach nieustannie stawia pytania o filozoficzne podstawy nauki i wiedzy o świecie; Stefan Chwin – pisarz, w którego prozie dostrzegamy nieustającą chęć uchwycenia istoty piękna świata; Wit Szostak – filozof i literat, który poddaje naszą rzeczywistość rozmaitym przekształceniom, pokazując jej nieoczywistość i jednocześnie stawiając fundamentalne pytania egzystencjalne. Krakowskie Biuro Festiwalowe było partnerem wydarzenia.