Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO to część krakowskiego Programu wsparcia dla debiutów. Odbywa się już po raz drugi pod marką Miasta Literatury UNESCO i jest systematycznie rozwijanym projektem edukacji literackiej. Podczas gdy pierwsza edycja dotyczyła uniwersalnych wskazówek i umiejętności konstruowania ciekawego tekstu literackiego, druga edycja została już sprofilowana pod szczególny gatunek – kryminał.
Pierwszym etapem była w tym roku rekrutacja, podczas której, na podstawie przesłanych wcześniej próbek tekstu, wybrano najbardziej utalentowanych uczestników. Zajęcia, trwające od września 2016 roku do stycznia 2017 roku, były różnorodne i pełne rozmaitych zadań warsztatowych. Dwunastu uczestników od jesieni spotykało się z wybitnymi pisarzami, ekspertami od prawa, budowania wizerunku, tworzenia portretów psychologicznych przestępców, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego.
Wykłady przeprowadzili m.in. królowa polskiego kryminału, czyli Katarzyna Bonda, autor popularnych kryminałów Mariusz Czubaj, a oprócz nich czołowi specjaliści z branży jak Filip Modrzejewski czy Magda Dębowska, redaktorzy największych polskich wydawnictw. Łącznie spędzono blisko 100 godzin pracy warsztatowej pod okiem najlepszych – tak wygląda program kursu będącego autorską koncepcją Karoliny Macios i Magdaleny Zielińskiej.
Podobnie jak w ubiegłym roku, pod koniec zajęć zostanie stworzona antologia tekstów napisanych przez wszystkich uczestników kursu, a następnie rozesłana do wydawnictw w całej Polsce. Działanie to umożliwia zdolnym pisarzom przed debiutem bardziej dynamiczne wejście na rynek wydawniczy, czego najlepszym przykładem jest absolwent ubiegłorocznej edycji, Ahsan Ridha Hassan, który na początku 2017 roku wydaje swoją trzecią powieść.
Elementem uzupełniającym Program Kursu Kreatywnego Psiania są także jednorazowe spotkania warsztatowe, między innymi:
- Bohater fantastyczny – warsztaty pisania z Jakubem Ćwiekiem
Wszystko zaczyna się od bohatera – nie ma dobrej powieści bez wyrazistej postaci i nawet świetnie skonstruowany świat fantastyczny bez dobrego bohatera to za mało. Jak go stworzyć, opowiedział i pokazał 24 kwietnia Jakub Ćwiek, jeden z najbardziej popularnych autorów fantastyki, znany z zamiłowania do klasycznego rocka oraz popkultury, znawca i populary zator komiksów na polskim rynku, autor powieści Grimm City. Wilk!, a także osiemnastu innych książek, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
- Warsztaty pisania z Tomaszem Michniewiczem
26 maja Tomasz Michniewicz, dziennikarz, podróżnik i autor bestsellerowych książek podróżniczych podzielił się swoim doświadczeniem i opowiedział o podstawowych zasadach pisania o podróżach. Dzięki praktycznym ćwiczeniom uczestnicy na własnej skórze przekonali się, na czym polega dobre pisanie podróżnicze.
- Weekend z reporterami „Dużego Formatu”
We współpracy z Instytutem Reportażu powstał intensywny, dwudniowy (4-5 czerwca) kurs, który poprowadzili doświadczeni i nagradzani reporterzy: Konrad Oprzędek, Anna Śmigulec i Renata Radłowska. Kurs składał się z 6 bloków tematycznych – łącznie odbyło się blisko 10 godzin zajęć, w trakcie których prowadzący umiejętnie połączyli teorię z praktyką i opowiedzieli o swoich doświadczeniach i tajnikach warsztatu reportera.
Czytaj więcej na www.pisz.miastoliteratury.pl