Promocja Krakowa na konferencjach zagranicznych

Kraków Miasto Literatury UNESCO na międzynarodowych konferencjach:

• Szczyt Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia w Paryżu (Francja)
  • Szczyt Miast Literatury UNESCO w Dublinie (Irlandia)
  • Zjazd Miast Kreatywnych UNESCO w Pekinie (Chiny)
  • Coroczny Zjazd Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Östersund (Szwecja)
  • Prezydium Literackie w Heidelbergu (Niemcy)
  • Narodowe Forum Kultury w Ulyanovsku (Russia)

Obecność i prezentacja programu Krakowa Miasta Literatury na najważniejszych kongresach i spotkaniach UNESCO oraz istotnych wydarzeniach innych miast Sieci.

Zagraniczne projekty promocyjne:

• „Snapshots from Cities of Literature” wystawa podczas Reykjavik Reads Festival – wystawa zdjęć i krótkich opisów wszystkich miast literatury UNESCO w ratuszu Reyjaviku. Trwała od 1 do 21 października 2016.
  • „Literary tram” projekt poetycki w Ulyanovsku – promowanie literatury poprzez publiczne czytanie w środkach komunikacji miejskiej.
  • „Bus Poetry” w Tartu (Estonia) – promocja współczesnej literatury poprzez umieszczanie cytatów na szybach miejskich autobusów.
  • „Postcards from Cities of Literature” in Melbourne, Australia – viralowa akcja promocyjna – zdjęcia projektów literackich w przestrzeni publicznej ze wszystkich miast literatury

Inne aktywności:

• Dominika Słowik na rezydencji w Pradze Mieście Literatury UNESCO – polska pisarka, Dominika Słowik, autorka Atlas: Doppelganger spędziła dwa miesiące w Pradze Mieście Literatury UNESCO na literackiej rezydencji, gdzie pracowała nad swoją nową książką.
  • Przewodnictwo w Komitecie Sterującym UNESCO – funkcja ta polega na doradztwie w zakresie obierania nowych kierunków rozwoju, stwarzaniu nowych propozycji dla Sieci i lobbingu.
  • Przewodnictwo w Sieci Miast Literatury UNESCO – Kraków stoi na czele Miast Literatury i jest ich przedstawicielem w Komitecie Sterującym. Po raz pierwszy funkcję tę powierzono mu w 2014 r. w Chengdu (Chiny), a na kolejnym Zjeździe Sieci w Östersund (Szwecja) w 2016 r., kadencja została przedłużona na kolejne dwa lata. Do zadań Krakowa należy m.in. integracja poszczególnych partnerów i ułatwianie ich kontaktu z Sekretariatem, koordynacja wspólnych działań międzysektorowych oraz komunikacja i promocja.
  • OffMiłosz – pasmo Miłosz Festival promujące młodych twórców oraz mniej popularne i alternatywne formy twórczości artystycznej, jak: slam czy performance. Po raz pierwszy zorganizowane zostało podczas edycji w 2016 r. Odbyły się wówczas warsztaty slamowe i slam poetycki, których gościem była Emilie Zoey Baker z Australii oraz performance Stevena Fowlera (Enemies Project), Weroniki M. Lewandowskiej i Toma Jenksa oparty o tekst Mojego wieku Aleksandra Wata.