Festiwal Literatury dla Dzieci

fot. Kamila Zarembska-Szatan

Festiwal Literatury dla Dzieci jest jedną z najciekawszych i realizowanych w największej skali literackich propozycji skierowanych do najmłodszych. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą, co dla tej literatury oznacza także sposobność do zaistnienia w przestrzeni publicznej. Na Festiwal składają się cykle spotkań, rozmów, warsztatów, spacerów, zabaw, projekcji filmowych, degustacji, gier miejskich, wernisaży i konkursów realizowanych w kilku polskich miastach, w tym w Krakowie. Na zaproszenie organizatorów autorzy i znane osobistości literatury dla najmłodszych prezentują dzieciom najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje książkowe.

W Krakowie odbyło się wiele wydarzeń związanych z hasłem tegorocznej edycji – „Czytanie wszystkimi zmysłami”. W dniach 6-11 czerwca najmłodsi uczestnicy wraz z opiekunami mieli szansę podziwiać wystawę plenerową stworzoną wokół książki Co to właściwie jest demokracja? czy wziąć udział w wernisażu niepublikowanych ilustracji dla dzieci Jerzego Ficowskiego. Ponadto odbyły się spotkania z pisarzami, w tym z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel – autorką Praktycznego Pana – czy Barbarą Gawryluk, która opracowała antologię Chichotnik. Najmłodsi miłośnicy literatury mogli także skorzystać z bogatej oferty warsztatowej. Odbyły się między innymi warsztaty czerpania papieru z Magdaleną Błażejowską-Cichy, warsztaty matematyczne z Marią Karolczak i Magdaleną Senczyszyn czy warsztaty typograficzne z Anną Kaszubą-Dębską. Również Prezydent Miasta prof. Jacek Majchrowski wziął udział w Festiwalu i razem z Jolantą Gibas przeczytał wiersze Agnieszki Frączek ze zbioru Łap byka za rogi oraz fragmenty Ferdynanda Wspaniałego. W niedzielę 11 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz koncert „Budyń Julka Tuwima”, czyli poezji Juliana Tuwima w parafrazach autorów literatury dziecięcej, w tym Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego oraz Marty Guśniowskiej.