Dzień Dziecka w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Dniu Dziecka w Krakowie Mieście Literatury UNESCO towarzyszyły rodzinny spacer literacki oraz spotkanie z Adamem Wajrakiem. Specjalnie dla dzieciaków zaplanowaliśmy bogaty program literackich wydarzeń. 27 maja rodziny z dziećmi uczestniczyły w spacerze szlakiem literatury dziecięcej.

To propozycja zarówno dla dzieci, jak i tych, którzy pamiętali, jak to jest być dzieckiem. Wraz z Łucją Malec-Kornajew z Fishka Krakow Tours przeszliśmy przez Kraków śladami literatury dziecięcej. Odkurzyliśmy m.in. utwory Antoniny Domańskiej, autorki Paziów króla Zygmunta czy Historii żółtej ciżemki oraz Jadwigi Żylińskiej piszącej o alchemiku Sędziwoju, sięgnęliśmy też do literatury współczesnej, m.in. Doroty Terakowskiej i Barbary Gawryluk. Natomiast 1 czerwca, w Dniu Dziecka przy ul. Powiśle 11 w kawiarni Metaforma odbyło się spotkanie dla dzieci i ich czworonogów z Adamem Wajrakiem – dziennikarzem, przyrodnikiem, mieszkańcem Puszczy Białowieskiej i autorem książek dla dzieci i dorosłych (m.in. Przewodników prawdziwych tropicieli, Wilków oraz książek Umarły Las i NieUmarły las z Tomaszem Samojlikiem). Rozmawialiśmy o przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami, oraz o tym, jak pewnego dnia w życiu Adama Wajraka pojawił się pies, który do dziś mieszka z nim w Teremiskach i stał się pierwowzorem głównego bohatera książki. Spotkanie połączone było z premierą nowej książki Wajraka Lolek. Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Spotkanie poprowadziła Anna Zygmunt z Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego, a oprócz dzieci w każdym wieku i ich opiekunów na Powiśle przybyły także zwierzaki.