Międzynarodowe Targi Książki w Londynie

Międzynarodowe Targi Książki w Londynie 2017, fot. Elżbieta Piekacz dla Instytutu Książki

W lutym w Londynie odbyły się Międzynarodowe Targi Książki: Polska po raz pierwszy w historii była gościem honorowym tego wydarzenia. Prezentacja polskiej literatury zorganizowana na stoisku Instytutu Książki nie mogła się obyć bez krakowskich akcentów.

Pierwszym z nich było poprzedzające same targi Seminarium Conradowskie, którego dopełnieniem była dyskusja o tłumaczeniach Conrada z udziałem m.in. Magdy Heydel z Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzynarodową Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nazwisko Conrada, w związku ze 160. rocznicą jego urodzin, często powracało zresztą w różnych targowych kontekstach. Wielkim powodzeniem cieszyły się również spotkania z wydawanymi w Krakowie Jackiem Dukajem i Olgą Tokarczuk. Antonia Lloyd-Jones, jedna z najaktywniejszych tłumaczek literatury polskiej na angielski, podkreślała, że market focus na London Book Fair to wyśmienita okazja, do tego, by zwiększyć rozpoznawalność tych autorów na świecie. Sam Jacek Dukaj przyznał, że mimo iż nie lubi wystąpień publicznych i wszelkie działania promocyjne nie licują według niego z zawodem pisarza, to w pełni docenia znaczenie londyńskich aktywności. Kraków Miasto Literatury UNESCO gościł na stoisku polskim wraz z krakowskimi Targami Książki. Pełen program literackich wydarzeń Krakowa, od festiwali Conrada i Miłosza zaczynając, a na akcjach typu Czytaj PL kończąc zaprezentowany został w ramach pasma branżowego. Wśród najbardziej zainteresowanych krakowskimi wątkami była też liczna reprezentacja chińskiego Nankinu, który rozpoczął starania o tytuł miasta literatury UNESCO, wzorując się na modelu krakowskim.