Przystanki literackie

Przystanki Literackie, fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne przystanki literackie przybliżające podróżującym komunikacją miejską postaci ważnych pisarzy związanych z Krakowem: Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Stanisława Lema i poetów spod znaku Awangardy Krakowskiej.

Do realizacji przedsięwzięcia wybrano sześć krakowskich przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych przy największych węzłach przesiadkowych. Na pół roku zamieniono je w wyjątkową galerię, prezentującą motywy literackie, charakterystyczne dla wielkich twórców związanych z Krakowem. Grafiki zostały zaprojektowane przez Tomasza Budzynia, Przemka Dębowskiego, Mateusza Kołka i studio projektowe ARTFM.

Mieszkańcy Krakowa zauważą je bez trudu. Każda z wiat jest małym dziełem sztuki zaprojektowanym przez znanego artystę grafika – podkreśla Robert Piaskowski, zastępca dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora Krakowa Miasta Literatury UNESCO, w ramach którego realizowany jest priorytet: Literatura i przestrzeń publiczna. […] Przystanek przy  Pl. Inwalidów zaprasza do wejścia w widziane oczyma Wyspiańskiego baśniowe Planty o świcie. Cieszę się niezmiernie, że Wyspiański, o którym Kraków trochę ostatnio zapomniał, wraca do swojego miasta. Temu służy wystawa, którą otworzymy w listopadzie w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale również takie akcje, jak Przystanki Literackie czy powstanie Szlaku Stanisława Wyspiańskiego – mówi Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. strategii.

TransInfo.pl, Przystanki w Krakowie jak dzieła sztuki?

Dzięki współpracy z Woblinkiem i wykorzystaniu modułu Czytaj PL z każdego przystanku można było pobrać za darmo e-booki, audiobooki i materiały multimedialne ze specjalnej kolekcji dzieł autorów – bohaterów akcji oraz najważniejsze opracowania ich twórczości. Przystanki pojawiły się na ulicach Krakowa 23 kwietnia i pozostały tam do końca roku, uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie. Pretekstem do tej zakrojonej na szeroką skalę akcji były niezwykłe jubileusze: Rok Conrada, Rok Wyspiańskiego, Rok Awangardy Krakowskiej oraz zbliżające się obchody stulecia urodzin Stanisława Lema.