Urodziny Lema – Planeta Lem

fot. Katarzyna Kukiełka

We wrześniu 2017 roku obchodziliśmy urodziny Stanisława Lema, które to wydarzenie stanowiło rozpoczęcie czteroletniego programu kulturalno-edukacyjnego Lem 2021. Jego zwieńczeniem będą obchody 100. urodzin pisarza, którego pragniemy uczynić ikoną literackiego Krakowa XXI wieku.

Żeby rosła wciąż u nas rzesza jego czytelników, żeby uczyli się od niego trudnej sztuki używania rozumu, łączenia nieokiełznanej wyobraźni ze zdrowym rozsądkiem, powagi z poczuciem humoru i patrzenia na świat w perspektywie dalszej niż nasze opłotki.

Tomasz Fiałkowski, Życzenia z okazji 96. urodzin Stanisława Lema

Wrześniowe wydarzenie trwało cztery dni, a obchody zaczęły się 9 września spotkaniem, na które zjechali fani twórczości pisarza. LemCon połączył wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie, tworząc tym samym przestrzeń dialogu na temat twórczości autora. 9 i 10 września odbył się Krakowski Kiermasz Książki, na którym swoją ofertę zaprezentowało kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim była twórczość Stanisława Lema, a w ramach kiermaszu odbyły się także spotkania premierowe wokół dwóch książek: Różaniec Rafała Kosika oraz Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego – niezwykle ważnej pozycji wydanej pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. 10 września przygotowany został również spacer po mieście śladami Lema, a 11 września odbyła się lekcja czytania oparta na tekście Niezwyciężonego. Kulminacją był wieczór 12 września w Kijów.Centrum, z oficjalną premierą książki Lem. Życie nie z tej ziemi i pokazem filmu Autor Solaris w reżyserii Borysa Lankosza, a także wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.

Życzę jemu [Stanisławowi Lemowi] w zaświatach, nam tutaj, sobie przede wszystkim, żebyśmy zaczęli zachowywać się tak, żeby on w tych zaświatach za bardzo na nas nie narzekał.

Wojciech Orliński, Życzenia z okazji 96. urodzin Stanisława Lema