Centrum Literatury i języka „Planeta LEM” w Składzie Solnym

Znajdujący się przy ul. Na Zjeździe na Zabłociu dawny budynek składu solnego przemieni się w nowoczesne Centrum Literatury i Języka „Planeta LEM”. Dzięki inwestycji Kraków Miasto Literatury UNESCO wzbogaci się o interaktywne centrum kompetencji humanistycznych, całoroczne miejsce spotkań. W budynku zaplanowano także stałe wystawy poświęcone krakowskim twórcom i przestrzeń coworkingową – miejsce dla kreatywnej przedsiębiorczości i start-upów związanych z rynkiem książki. Dopełnieniem funkcji Centrum jako miejsca spotkań będzie aranżacja przestrzenna w postaci ogrodu i letniego amfiteatru. Realizacja projektu ma za zadanie wzmocnienie marki Krakowa jako miasta literatury i jeszcze efektywniejsze wykorzystanie potencjału literackiego naszego miasta. Projekt wpisuje się także w rewitalizację Zabłocia.

Dotychczas powołano Komitet Sterujący do realizacji projektu, zlecono i opracowano ekspertyzy do konkursu architektonicznego, stworzono plan zagospodarowania przestrzennego. 3 listopada Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił wyniki zapytania dotyczącego Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Zgodnie z harmonogramem, budowa Centrum Literatury i Języka w Składzie Solnym na Zabłociu powinna się rozpocząć w 2019 roku, a zakończyć – w 2021, w 100. rocznicę urodzin artysty.