3. rocznica przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa

fot. Inga Szeliga

22 października, w weekend poprzedzający Festiwal Conrada, Kraków świętował 3. rocznicę przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Z tej okazji operator programu UNESCO dla Krakowa – Krakowskie Biuro Festiwalowe – przygotowało specjalne atrakcje.

Na Rynku Głównym, na blisko tydzień, ponownie stanęły wielkoformatowe litery układające się w napis „KRAKÓW MIASTO LITERATURY UNESCO”, podkreślające po raz kolejny literacką tożsamość Krakowa. Litery pokazaliśmy w zupełnie nowej odsłonie, nawiązującej do dzieł twórców polskiej szkoły ilustracji prezentowanych na wystawie Węże, sztylety i płatki róży. Litery w tym roku zostały zaprojektowane i wykonane przez artystkę sztuk wizualnych z krakowskiej ASP, rysowniczkę, ilustratorkę, graficzkę i autorkę komiksów – Agnieszkę Piksę, której prace również można było oglądać na wystawie w Bunkrze Sztuki, będącej wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Festiwalu Conrada. 22 października na płycie Rynku można było też spotkać animatora w stroju smoka wawelskiego, który rozdawał mieszkańcom i turystom okolicznościowe baloniki.

W weekend 22-23 października na krakowskich Plantach rozpoczęła się także akcja wymiany tabliczek na literackich ławkach w ramach projektu Kody miasta. Ponad 150 tabliczek upamiętniających najwybitniejszych pisarzy związanych z Krakowem oraz wybranych gości krakowskich festiwali literackich uzyskało nową linię graficzną. Każda tabliczka posiada własny kod QR, odsyłający do multimedialnych treści związanych z danym pisarzem: fragmentów tekstów, archiwalnych nagrań, biogramu i fotografii.