Festiwal Conrada 2017

Fot. Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com

Festiwal Conrada to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Festiwal współorganizowany jest od 2009 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego. Jego ideą jest przede wszystkim stworzenie imprezy literackiej o jak największym możliwym zasięgu i zaprezentowanie wiodących trendów oraz autorów z literackiej mapy świata.

Festiwal gości twórców z całego świata, reprezentujących różne kultury i światopoglądy, a także rozmaite dziedziny kultury – w tym również film, teatr, muzykę i sztuki plastyczne. Celem wydarzenia jest prezentacja literatury światowej z różnych kręgów kulturowych, uwzględniającej odmienne perspektywy i sposoby opisywania świata, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych. Uczestnicy debat, warsztatów, pokazów filmowych i teatralnych, koncertów, wystaw, spacerów literackich, gier miejskich, interaktywnych zabaw mogą dzięki temu wydarzeniu spędzić czas blisko autorów i ich tekstów, poszerzać swoją wiedzę i samemu współtworzyć przestrzeń, w jakiej funkcjonują książki w Polsce. Oprócz programu głównego nieodłączną częścią Festiwalu Conrada są pasma tematyczne – filmowe, dziecięce, artystyczne, muzyczne czy wydawnicze. Przedsięwzięciu co roku towarzyszą Targi Książki w Krakowie, które przyciągają tysiące entuzjastów literatury.

Conrad jest efektem wybuchowej mieszanki złożonej z entuzjazmu, pasji, wiedzy oraz zaangażowania. Po pierwsze nie kopiujemy rozwiązań innych, lecz staramy się wymyślać własne. Tak było np. z lekcjami czytania, akcją społeczną, którą zainicjowaliśmy podczas pierwszej edycji, a potem rozprzestrzeniła się na całą Polskę (i nie tylko, bo prowadziliśmy warsztaty także w innych krajach).

[…] Czym innym jest festiwal, na którym pojawiają się po prostu ciekawe postaci, a czym innym jest wydarzenie, którego poszczególne spotkania składają się na pewną całościową wizję aktualnego stanu świata. Skądinąd wiem, że wielu naszych gości – mam teraz na myśli czytelników – przez wiele miesięcy przygotowuje się do udziału w festiwalowych dyskusjach, zapoznając się z książkami zaproszonych do Krakowa pisarek i pisarzy. Żyją i myślą w rytmie festiwalowym.

Emilia Padoł: Grzegorz Jankowicz: niepokój stał się powszednim elementem naszego życia [WYWIAD], kultura.onet.pl

Lista wybitnych gości Festiwalu jest bardzo długa. Znajdują się na niej tacy autorzy jak: Swietłana Aleksijewicz, Orhan Pamuk, Paul Auster, Jonathan Franzen, Jaume Cabré, Boris Akunin, John Banville, Etgar Keret, Jeanette Winterson, Amos Oz, Michael Cunningham i Richard Flanagan. Z polskich twórców gośćmi krakowskiego wydarzenia byli m.in.: Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Marek Bieńczyk, Eustachy Rylski, Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Wojciech Jagielski, Magdalena Tulli, Michał Witkowski, Justyna Bargielska, Jacek Dehnel, Krzysztof Wodiczko czy Zygmunt Bauman. W tym roku festiwalowi goście mieli szansę spotkać między innymi takich twórców jak: Agneta Pleijel, Adam Hochschild, Siri Hustvedt, Dan Brown, Sacha Batthyany, Eric-Emmanuel Schmitt, Wioletta Grzegorzewska czy Olga Tokarczuk. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Dla Krakowa, który próbuje się przebić z ofertą do turysty, który od taniego piwa woli wyrafinowane rozrywki intelektualne, takie imprezy jak Targi Książki i Festiwal Conrada to błogosławieństwo. Nie dość, że przyciągają ludzi otwartych na kulturę, to także pojawiają się na nich uznani zagraniczni autorzy i wydawcy. Laureatką nagrody Festiwalu Conrada została Anna Cieplak. Wyróżnienie zostało jej przyznane za debiutancką powieść Ma być czysto. Cieplak otrzymała 30 tys. zł, pamiątkową statuetkę oraz możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencyjnego w Krakowie.

Maciej Bałamut: Festiwal Conrada. Taka impreza to błogosławieństwo, „Gazeta Wyborcza”

 

fot. Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com